Lifestyle

Seks tokom pandemije: Šta je sigurno a šta ne?

Seks tokom pandemije: Šta je sigurno a šta ne?

Trenutno smo svi socijalno distancirani zbog koronavirusa. A to nas dovodi do pitanja: Kako imati seks u doba izolacije upravo zbog COVID-19? Da li je sigurno imati odnose tokom pandemije?

Prvo, činjenice. COVID-19 je bolest izazvana novim koronavirusom, koji se širi direktnim kontaktom čoveka ili ako ste u neposrednoj blizini zaraženog (dva metra) - pošto se veruje da se virus izbacuje u respiratornim kapljicama iz kašlja ili kijanja koje zatim možete da udahnete - kaže Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Takođe, virus se može pokupiti i sa zagađenih površina ako tada dodirnete lice, a da prvo ne operete ruke, i na taj način unesete virus u svoje telo.

Dakle, da, seks tokom pandemije može doprineti širenju koronavirusa. Tada ste definitivno dovoljno blizu nekoga, a verovatno se i ljubite, ili bar dišete jedno u drugo.

Pročitajte i: Ovo je najbolje vreme za vođenje ljubavi, a evo i zašto

Međutim, evo šta kažu stručnjaci:

- Koronavirus je respiratorni virus. Može se preneti vašom pljuvačkom i intimnim kontaktom. Ali, ne prenosi se direktno genitalno - kaže za Health doktor Mark Suri sa odeljenja za akušerstvo i ginekologiju iz Medicinske škole Davida Geffen-a.

- Odluka da imate seks je bitna, jer siguran seks tokom pandemije zavisi od vaše trenutne situacije u vezi kao i zašto ste uopšte odlučili da imate seks.

Više o tome u nastavku:

Ako ste solo i viđate se sa nekim samo zbog seksa

Ministarstvo zdravlja u Njujorku nedavno je izdalo smernice o bezbednim seksualnim odnosima za vreme Covid-19. Preporučili su da se ne vodi seks sa bilo kim izvan vašeg domaćinstva, odnosno sem sa nekime sa kim živite. Ideja o seksu sa nekim koga viđate samo iz tih razloga, tokom pandemije, nije preporučljiva - rekla je ginekolog Džen Ganter za The New York Times. Pre svega, već je ovo protiv pravila i saveta o izolaciji i društvenog distanciranja. Drugo, nikada ne možete biti sigurni koliko se ta druga osoba čuva i poštuje distanciranje od drugih ljudi.

Pa, kakav seks mogu imati osobe koje su same?

- Vi ste vaš najsigurniji seksualni partner!

Masturbacija je i sigurna i zadovoljavajuća. Zdravstveno odeljenje preporučuje da perete ruke i bilo kakve seksualne igračke 20 sekundi sapunom pre upotrebe, što je takođe dobra ideja kao opšta navika u higijeni.

Ako imate partnera, ali ne živite zajedno

Ako vi i vaš partner niste u karantinu zajedno, vas dvoje se morate društveno distancirati jedan od drugog. A to znači da imate seks preko telefona ili seksting (da šaljete jedno drugome poruke ili slike).

Postoje aplikacije samo za ovakav vid kontakta koje vam mogu pomoči u tome. Video seks je takođe sigurna opcija, ali nije uvek "socijalno bezbedan". Ako pravite seksi video snimke, učinite to sa pouzdanim partnerom, sa onim za koga znate da neće vaš video poslati drugima.

Pročitajte i: Evo šta snažno utiče na vaš libido a nije partner ni ljubavni status!

Ako živite sa partnerom

Ako vi i vaš partner sa kojim živite niste bili izloženi nikome kome je pozitivan na Covid-19, ne pokazujete simptome, osećate se zdravo i nemate razloga da verujete da možda imate virus, možete imati seks, poručuje doktor Suri.

Ako ste u fazi pravljenja deteta

Za mnoge žene, ideja o začetku porodice, odnosno čekanje da zatrudni zna da bude mučno, ali evo o čemu bi trebalo trenutno da razmišljaju.

- Postoji pitanje da li bi žene sada trebale da zatrudne ili ne - kaže doktor Suri, koji je i saradnik direktora u Reproduktivnom centru Južne Kalifornije u Beverli Hillsu, piše "Lepota i Zdravlje"

- Postoje dokazi koji ukazuju na mogućnost prenosa virusa od majke na dete tokom trudnoće ili porođaja. Međutim, potrebno je uraditi više istraživanja o tome, jer to nije definitivno. Ipak, ima mnogo nagađanja da ćemo krajem godine doći do "bejbi buma" - dodaje dr Suri.

- Ako biste začeli bebu dok je jedan partner imao Covid-19 (zapamtite, ljudi mogu biti bez simptoma, pa možda ne znate da imate virus), nije dokazano da se virus prenosi putem sperme ili jajnih ćelija, tako sve ovo ne bi trebalo da utiče na embrion - objašnjava doktor.

Komentari (0)

Loading