Lifestyle

Pirinač - za savršen obrok

Autor: | 02/04/2018

Pirinač - za savršen obrok

Mnoge naučne studije dokazale su da ova namirnica ima savršen sklad proteina i ugljenih hidrata koji veoma povoljno utiče na rad organizma, a odličan je i u nezi našeg lica i tela

Pirinač je jednogodišnja biljka iz familije Poacea i predstavlja jednu od najstarijih poljoprivrednih kultura. Vodi poreklo iz tropskih i suptropskih predela Afrike i južne i jugoistočne Azije. Upotrebljava se u ishrani, ali i za proizvodnju alkoholnih pića, u kozmetici i narodnoj medicini. Ima veliku prehrambenu vrednost, a njegov osnovni sastav čini 13 odsto vode, sedam odsto proteina, 2,2 odsto masti, 73 odsto ugljenih hidrata i 1,2 odsto minerala. Pored toga, on u sebi sadrži vitamine B1, B2, B6, B12 i E, a posebno je bogat i mineralima: natrijumom, kalijumom, kalcijumom, fosforom, magnezijumom, gvožđem, cinkom i jodom.

Pogodan za bolji rad organizma

Pirinač ne utiče na povećanje nivoa šećera i holesterola u krvi, već ih stabilizuje. Poboljšava funkciju mišića koje snabdeva energijom za rad, a blagotvorno deluje i na pluća. Deluje umirujuće na mozak i centralni nervni sistem, a mogu da ga jedu i osobe koje boluju od dijabetesa, gastritisa, čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Ublažava poremećaje u organima za varenje i preventivno deluje na stvaranje kamena u bubregu.

Dijetetska i lako svarljiva namirnica

Pirinač je siromašan mastima, ali bogat skrobom, što ga čini lako svarljivim. Takođe, u njemu nema glutena pa je pogodan za sve one koji su osetljivi na ovaj protein. Ako nemate običaj da jedete pilav ili sutlijaš, pokušajte da pirinač uvedete u svoju ishranu kao zamenu za krompir ili testeninu.

Pevačica Gven Stefani pobornik je zdravog načina života i zato koristi pirinač u brojnim jelima, a jedna od njenih omiljenih poslastica jeste sutlijaš začinjen cimetom.

Pirinčana voda za lepo i negovano lice

Dovoljno je da čašu očišćenog pirinča prelijete sa 750 ml prokuvane i ohlađene vode. Kada voda postane prozirnobela, dobili ste pirinčanu vodicu koja čuda čini vašoj koži i kosi. Naime, ukoliko se ovom vodom umivate nedelju dana, koža vašeg lica postaće glatka, a tekstura njenog tena ujednačena. Ako imate proširene pore, neophodno je da gazu natopite ovom vodom i ostavite da na licu deluje pola sata. Pirinčanu vodu možete koristiti i u službi regeneratora za sjajniju kosu.

Za zdrav i efikasan piling

Pirinač koji ste koristili u pripremi pirinčane vodice, možete upotrebiti i prilikom tuširanja. Na taj način očistićete mrtve ćelije s kože i obogatiti je neophodnim proteinima i nutritivnim elementima.

Japanska maska od pirinča za lice

Skuvajte tri supene kašike pirinča i dodajte isto toliko skuvanog mleka, kašiku meda i belance. Sve to izgnječite i pustite da maska odstoji pola sata.

Rižoto s povrćem

Sastojci:
150 g pirinča
velika glavica crnog luka
velika šargarepa
4 čena belog luka
crvena mlada paprika
100 g boranije
100 g graška
kašika peršuna
maslinovo ulje

Priprema:
U jednoj šerpi prokuvajte pirinač, a u drugoj grašak i boraniju. U posebnom tiganju na maslinovom ulju propržite sitno seckani crni luk. Kada dobije žutu boju, dodajte mu pre toga na kockice iseckanu šargarepu i papriku. Kada pirinač, boranija i grašak budu skuvani, dodajte ih u tiganj, promešajte sa šargarepom, lukom i paprikom i ostavite da se još malo zajedno proprže. Na samom kraju dodajte beli luk i ukrasite peršunom.

Slatko-kisela piletina s pirinčem

Sastojci:
500 g pilećeg belog mesa
4 kašike gustina
2 kašike maslinovog ulja
200 ml pilećeg bujona
sok od jednog limuna
30 ml soja sosa
10 ml slatkog kečapa
20 g šećera
2 čena belog luka
limun
2 kašike sirćeta
400 g integralnog pirinča
so, biber

Priprema:
Prokuvajte šolju pirinča u tri šolje vode. S druge strane, isecite piletinu na štapiće i dobro je izmešajte s dve kašike gustina. Ostavite da odstoji nekoliko minuta, a zatim je ispržite na zagrejanom ulju. U šerpu sipajte bujon, dodajte sok od limuna, soja sos, kečap, šećer, iseckan beli luk, limunov sok, sirće i prokuvajte. Ostatak gustina umešajte s malo vode, dodajte u šerpu i sačekajte da se sos zgusne. Za sam kraj dodajte piletinu i prokuvajte još par minuta. Jelo servirajte uz prethodno skuvan pirinač.