Lifestyle

Za prazničnom trpezom najviše dva kuvana jaja

Autor: | 08/04/2018

Za prazničnom trpezom najviše dva kuvana jaja

Za uskršnjom trpezom pojedete najviše do dva kuvana jaja. Ali ako imate problem sa žučnom kesom, tačnije poznato vam je da u njoj imate kamen, ne bi trebalo uopšte da jedete jaja, odnosno žumanca.

Dokazano je da je kuvanje najzdraviji način pripreme, kao i da jedno do dva jaja na dan ne povećavaju ukupan nivo holesterola u organizmu, pod uslovom da unos te štetne materije ne bude preokoračen iz drugih izvora ishrane.

Doktor Srđan Marković, gastroenterolog Kliničko-bolničkog centra "Zvezdara" kaže da su kuvana jaja odličan, a uz to i veoma jeftin izvor esencijalnih supstanci neophodnih za normalnu funkciju našeg organizma, ali samo ako se jedu umereno:

- Preterana konzumacija jaja, pre svega žumanaca, zajedno sa masnim mesom, može da dovede do povećanja nivoa masti u krvi, holesterola, a u kombinaciji sa drugim masnim jelom i slatikišima i triglicerida, što je poseban rizičan faktor za upalu pankreasa, žučne kese, ali i iritaciju želuca, pojavu gastritisa.

Doktor Marković posebno napominje da hrana bogatam mastima predstavlja faktor rizika za nastanak kamena u žučnoj kesi.

- Činjenica je da je za ovu pojavu bitna i genetika, ali pod uticajem masnoće iz hrane dolazi do kontrakcija žučne kese i stvaranja veće količine gušće žuči, pa se može desiti da se u tim situacijama razvije upala žučne kese, potom i istiskivanje kamena u žučni kanal, pa i upala pankreasa što sve zajedno predstavlja ozbiljne zdravstvene probleme i čest su razlog hospitalizacija.

Kada je o zelenišu reč, sagovornik kaže da je uvek poželjan na trpezi, jer potpomaže varenje, i trebalo bi ga kombinovati sa ostalim namirnicama. Ipak, oni koji pate od gastritisa, čira na želucu i debelom crevu moraju pojedine namirnice, poput mladog luka, da izbegavaju, pogotvo s proleća kada se simptomi ovoh oboljenja pogoršavaju.

- Još nije naučno dokazano zbog čega se simptomi gastritisa i ulkusne bolesti pojavljuju ili pojačavaju u proleće i s jeseni. Smatra se da je stres koji na organizam ostavljaju meteorološke promene, glavni okidač pogoršanja stanja, ali svakako i izbor namirnica - kaže dr Marković.

Sagovornik savetuje da se prejedanje najbolje "leči" većom količinom nezaslađene tečnosti u manjim gutljajima, kao i odlaskom u šetnje na svežem vazduhu. Ukoliko posle obilne trpeze dođe do pojave jakog bola u središnjem delu trbuha ispod grudne kosti ili ispod desnog rebarnog luka, a koji može da se prenosi i na lopaticu i na rame, neretko je prisutno i povraćanje, to obično ukazuje na napad žuči.