
Svi znamo da treba imati “putnu apoteku”, ali mnogi zbog žurbe ili onog “neće valjda” krenu bez nje. Da vam se to ne bi desilo spremite je par dana ranije, a šta sve u njoj treba da se nađe pogledajte u nastavku.
Evo šta je farmaceut Mariju Buac rekla za Instagram blog NaMojNačin.
- Preparat za sprečavanje mučnine tokom puta u vidu tableta ili lizalica na bazi đumbira. Nemojte zaboraviti da imaju odloženo dejstvo, pa ih zato treba uzeti minimum pola sata pre ulaska u prevozno sredstvo.
- Antiseptik vlažne maramice ili gel za suvo pranje ruku
- Pribor za prvu pomoć kod manjih posekotina i rana. Pre svega treba poneti antiseptik sprej poput Octenisept-a ili 3% hidrogen za čiscenje rana, nekoliko komada sterilni upakovanih gaza, manji flaster, jedno pakovanje hanzaplasta razlicitih oblika i velicina
- Preparat za zaštitu kože od ujeda insekata. Vodite računa da nema intenzivan i slatkast miris, jer takvi mirisi privlače pčele.
- Krem ili gel za umirenje kože posle ujeda insekta. Oni mogu da se iskoriste i kad dođe do alergijeske reakcije npr. na sunce. Ako imate mlađu decu dajte prednost biljnim gelovima koji se mogu češće koristiti.
- Adekvatan lek za alergijsku reakciju. Ukoliko ga niste do sada koristili posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom. Preporučuje se i istovremena primena preparata na bazi kalcijuma, koji potpomaže odstranjivanje alergena iz organizma.
- Probiotik.
- Preparat za nadoknadu elektrolita. Ovi preparati su prva pomoć kad dođe do dehidracije organizma, a ona se ne javlja samo usled diareje ili povraćanja, već i posle dugog boravka na suncu.
- Lek protiv bola ili temperature. To može da bude isti lek, obično na bazi paracetamola, ibuprofena ili acetilsalicilne kiseline